Mensen die fietsen naar werk zijn over het algemeen gezonder, gelukkiger én productiever. Steeds meer werkgevers moedigen dit aan door middel van een kilometervergoeding voor fietsers. Uit onderzoek van Nationale Vacaturebank, gebaseerd op data van onder andere het RIVM en IenW, blijkt dat fietsen steeds vaker financieel wordt beloond. Zo biedt 33% van de CAO’s al een vergoeding voor minder dan 5 kilometer fietsen. Dat zijn er 15% meer dan 5 jaar geleden.
De waardering voor de fiets is ook lokaal merkbaar: in veel gemeenten fietsen inwoners naar hun werk, met Eindhoven als koploper in Brabant.
“Het stimuleren van fietsen is een win-win”, zegt Sharita Boon, directeur bij Nationale Vacaturebank. “Werknemers zijn gezonder en verzuimen minder, en ook het milieu profiteert mee.”
Brabanders fietsen relatief weinig naar werk
Maar liefst 35,8% van de Brabanders tussen de 18 en 65 jaar gaat fietsend naar werk of opleiding. Toch ligt het percentage inwoners dat kiest voor deze duurzame manier van reizen hiermee een iets lager dan het landelijk gemiddelde van 37,9%. De koploper is Utrecht: hier fietst 42,9% van de werkenden.
Eindhoven, Veldhoven en Tilburg kiezen vaakst voor stalen ros
Hoeveel Brabanders naar werk of opleiding fietsen, verschilt sterk per gemeente. Eindhoven staat bovenaan: hier loopt of fietst maar liefst 49,7%. Ook in Tilburg en Veldhoven is deze gezonde gewoonte populair. De top 10 gemeenten waarin dit duurzame vervoer het vaakst gekozen wordt:
Eindhoven: 49,7% fietst naar werk of opleiding
Veldhoven: 43,2% fietst naar werk of opleiding
Tilburg: 42,2% fietst naar werk of opleiding
Waalre: 40,8% fietst naar werk of opleiding
Geldrop-Mierlo: 39,8% fietst naar werk of opleiding
Valkenswaard: 39,6% fietst naar werk of opleiding
Nuenen, Gerwen en Nederwetten: 39,2% fietst naar werk of opleiding
Breda: 39% fietst naar werk of opleiding
Best: 38,8% fietst naar werk of opleiding
Goirle: 37,4% fietst naar werk of opleiding
In Steenbergen ligt het aandeel inwoners dat op de fiets naar werk of opleiding gaat met 20,5% het laagst van heel Noord-Brabant. Ook in Moerdijk (21,5%) en Halderberge (22,1%) is het percentage werkenden dat de fiets neemt relatief laag.
Regenachtig jaar remde groei aan fietsers af
Na jaren van groei daalde in 2024 plots het aantal werknemers dat de fiets pakte. Waar in 2023 nog 47% van de werknemers die dichtbij woonden fietsend naar kantoor ging, zakte dit in 2024 naar 38%.
Een mogelijke verklaring hiervoor is het weer. Uit een analyse van KNMI data blijkt namelijk dat het aantal regenachtige werkdagen in 2024 aanzienlijk hoger lag dan in 2023. In april lag het aantal regenachtige werkdagen zelfs op 95%. De kans is groot dat men dus vaker in de auto stapte om een nat pak te vermijden.
“Het Landelijk Reizigersonderzoek laat zien dat werknemers hun vervoermiddel vooral kiezen op basis van afstand, weersomstandigheden en veiligheid. Een werkplek dichtbij huis heeft de voorkeur, omdat je dan minder tijd aan reizen kwijt bent. Maar het weer kan dan ook spelbreker zijn. Als het bijvoorbeeld hard regent, stappen we toch liever in de auto of het OV”, aldus Sharita Boon.